Obývací pokoje

5 tipů do obývacího pokoje, které nepodlehnou módě

Od   | 

Uvažujete o zařízení obývacího pokoje a zjišťujete, že vybrat si z tolika variant je téměř nemožné? Co je in a co právě out? Jak docílit výsledku, který i po několika letech bude funkční a také pěkný? Připravili jsme několik současných, ale i nadčasových trendů, které mohou být vodítkem pro komfortní bydlení.

1. Odlište zdi

Běžné příčky se zpravidla barevně zvýrazňují, ale napadlo vás postavit alespoň jednu ze stěn z jiného materiálu? Působivé jsou například skleněné tvárnice, podobnou funkci zastane i příčka ze skla. Obě možnosti propouštějí denní světlo, takže vytvářejí v interiéru vzdušnou atmosféru. Velkou službu proto plní zvláště v nevelkých bytech. Jiný dojem docílíme dřevěným obložením. Dřevinu vybíráme podle velikosti místnosti i zvoleného typu zařízení, obecně platí, že do velkých prostor můžeme použít tmavší tóny, v menších naopak světlé. Nevšedně působí také obložení kamenem, používá se například pískovec, mramor, žula ad.

2. Výhled do krajiny

Je-li to jen trochu možné, zabezpečte z obývacího pokoje výstup ven – do zahrady, na terasu nebo balkon, a to pomocí francouzských oken, nebo klasickými balkonovými dveřmi. Oceníte je především v letních měsících, kdy pod širým nebem můžete stolovat nebo relaxovat. Vcházíte-li do zahrady, případně tam, kde je prašné prostředí, zvolte ke vstupu do interiéru odolnou podlahovou krytinu. Ideálně dlažbu, případně odolnou laminátovou podlahu nebo linoleum. Clonění zabezpečte žaluziemi, případně lehkými voály nebo textilními stěnami.

3. Velká neznámá

Do obývacího pokoje volte sedací soupravu, která bude tvarem i rozměrem vyhovovat dispozici místnosti. Vybírejte polyfunkční modely, ideálně ty, které jsou vybaveny speciálním mechanizmem, umožňujícím sedací soupravu rychle a snadno přizpůsobit danému požadavku, ať už je to spánek, čtení, sledování TV apod. Vhod přijdou i odkládací police (připevněné na záda nebo po stranách soupravy), podhlavníky, podnožky. Nestárnoucím hitem jsou solitérní křesla a chaise longue, které poutají pozornost tvarem a mnohdy i čalouněním.

4. Ukládání a odkládání

Robustní stěny se dávno z našich obývacích pokojů vytratily. Nahrazeny jsou subtilními sestavami s osvětlenými vitrínami a otevřenými policemi. Nejčastěji se používají dřevěné dýhy v kombinaci se světlými laky a s nenápadně zakomponovanými kovovými úchytkami, případně dotykovým otevíráním dvířek. Trendem posledních let jsou volně stojící subtilní hliníkové komody. Jednoduchý tvar bývá zvýrazněn sytě červeným, oranžovým, žlutým případně zeleným lakem, nebo je solitér ponechán v původním stříbrošedivém provedení. Pro odkládání se používá několik menších stolků, které se vzájemně doplňují a velmi snadno přesouvají. Tvarem ani barvou se nepodobají, a tak vytvářejí v místnosti zajímavý estetický prvek.

5. Osvětlení

Plánují se všechny typy lamp, jejich rozmístění závisí na celkovém rozvržení interiéru. Vždy zřizujeme přímé i nepřímé světlo, vedle designově jednotných setů jsou působivé solitérní lampy, na které však potřebujeme dostatek místa, aby jejich tvar vynikl. Vedle barevně nevýrazných modelů jsou působivé zejména ve strohých interiérech designově odlišné a barevné lampy. Prim hraje lesklá černá a červená barva.


You must be logged in to post a comment Login